انتشار نوار تاریخی مربوط به جلسه شورای امنیت کشور در اوایل بهمن ۱۳۵۷


در فایل صوتی که در ذیل ملاحظه می کنید، برای نخستین بار گفتگوهای اعضای شورای امنیت کشور را به ریاست شاپور بختیار می‌شنویم. این جلسه در یکی از روزهای سوم تا هشتم بهمن ماه ۱۳۵۷ در محل نخست وزیری در تهران برگزار شده است. دراین جلسه مهم شاپور بختیار با بعضی از اعضای کابینه و فرماندهان ارتش درباره راه‌های جلوگیری از ورود امام خمینی(ره) به کشور مشورت می‌کند.

 

پس از استعفاء سید جلال تهرانی رئیس شورای سلطنت در اول بهمن ماه ۱۳۵۷ و ملاقات او با امام خمینی در پاریس، امام تصمیم قاطع خود را برای بازگشت به ایران در روزهای آینده اعلام کردند. واکنش بختیار در مقابل خبر بازگشت قریب الوقوع امام خمینى، تشکیل جلسه اضطرارى شوراى امنیت کشور با حضور فرماندهان نیروها و دستور بستن فرودگاه مهرآباد بروى هواپیماها بود.

اکنون نخستین بار است که این ماجرا از زبان خود شاپور بختیار در جلسه شورای امنیت شنیده می شود. در بخشی از این گفتگوها بختیار طرح خود را در باره ربایش هواپیمای حامل امام خمینی توسط جنگنده های ارتش و هدایت آن به سمت جزیره کیش توضیح می دهد. بر اساس این طرح هواپیمای حامل امام به محض ورود به آسمان ایران توسط شکاری جنگنده های ارتش به جزیره کیش برده شده و در آنجا امام خمینی و همراهانشان بازداشت می شوند. هدف اصلی این اقدام آنگونه که در جلسه شورای امنیت از زبان بختیار مطرح می شود ممانعت از بازگشت امام خمینی به تهران و جلوگیری از اعلام جمهوری اسلامی است.


البته در ادامه این جلسه درباره احتمال اینکه بختیار به امام تلگراف بزند و ایشان را برای بازگشت مشروط به ایران ترغیب کند، نیز بحث می شود. بختیار معتقد است می توان با ورود امام به ایران موافقت کرد به شرط آنکه امام از خواسته خود در باره تغییر رژیم ایران منصرف شود.

در این جلسه همچنین درباره بیانیه ارتش در باره وضعیت آن روز ایران و موضع ارتش مبنی بر دفاع از قانون اساسی و دولت قانونی بحث های مفصلی انجام می شود.

 

 

بخش اول:
حجم : ۶٫۲۹ مگابایت

 

 

 

بخش دوم:
حجم : ۵٫۸۹ مگابایت

 

 

 

 

انت مولا و انا هرچه صلاح است حسن  /  طرز گفتار دعا را "کرمت" ریخت بهم_

 

 

منفیمثبت ( +10 مثبت , 10 رای)

Loading ... Loading ...